Warsztaty tradycyjnej obróbki lnu, konopi i pokrzyw
Żerdno i jego okolice to też regiony związane z włókiennictwem. Tu były niegdyś rozległe uprawy lnu, roszarnie, zakłady jego przetwórstwa. Tu starsi mieszkańcy pamiętają tradycje włókiennicze, pamiętają, jak wozili len do roszarni w pobliskim Złocieńcu, jak latem niebieściły się łany pięknych kwiatów lnu, mówiąc, że niedługo czas lnianych żniw.
Na co żyźniejszych ziemiach gospodarze uprawiali tradycyjne konopie włókniste, dające mocne włókna.
I my, w ramach projektu "Pracownia Rzemiosł Dawnych - warsztaty tradycyjnego ciesielstwa, tradycyjnych pokryć dachowych, przędzenia, obróbki roślin włóknistych" dofinansowanego z NID wróciliśmy do tych tradycji.
Na naszym poletku wciąż czekały len i konopie, uczestnicy mogli więc zobaczyć te rośliny we wszystkich etapach obróbki poczynając od jeszcze rosnących.
Niewiele osób wie, że i pokrzywa jest tradycyjną rośliną włóknistą w Polsce, myślę jednak, że to właśnie pokrzywy zainspirowały uczestniczki do udziału w warsztatach włókien roślinnych
Aby pracować ze wszystkimi rodzajami włókien konieczne było też zebranie zielonych pokrzyw. Pracowaliśmy też z wyroszonymi we właściwy sposób konopiami, z lnem i z pokrzywami.
Pozyskanie włókien z każdej z tych roślin różni się, w użyciu były więc i międlice i cierlice i czesalnice i dłonie, które włókna pokrzywowe zdejmowały z łodyg.
Przygotowanie przędliwego włókna z tych roślin było czasochłonne, ale pięknie pokazało jak za dawnych czasów cenna była odzież.
Efektem były nici z lnu, konopi i pokrzyw przygotowane przez uczestniczki od samego początku.
W działaniach udział brali też wolontariusze, dla których aspekt dziedzictwa kulturowego jest istotny, którzy postanowili zwrócić swą uwagę na tradycję. Nasi wolontariusze zapoznawali się z działaniami w zakresie ginących zawodów, jak też pomagali w realizacji zadania. Dziękujemy i cieszymy się ze współpracy z wolontariuszami, zwłaszcza w tak istotnej dziedzinie.
Dziękujemy firmie Kromski&Sons za nieodpłatnie użyczone 2 kołowrotki, Urzędowi Miejskiemu w Czaplinku za namiot, który chronił nas przed słońcem i deszczem, Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury za stoły i ławki.
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa