O pracowni

poniedziałek, 21 grudnia 2020

Dobiegły końca warsztaty przędzenia

Warsztaty przędzenia.

Trzy miesiące nauki to dość dużo, by zacząć cieszyć się świeżo nabytą umiejętnością przędzenia, a jednocześnie na tyle mało, by chcieć więcej.

Ostatnie zajęcia poświęciliśmy włóknom roślinnym, był len i konopie. Przyznać trzeba, ze inaczej przędzie się te długie włókna, nie są one tak wdzięczne i puszyste jak owcze runo. Dodatkowo potrzebna jest miseczka z wodą, albo poślinienie palców co jakiś czas  by aktywowały się pozostałości klejów łączących poszczególne fibry. Dzięki temu nić ma ładniejszy skręt i jest gładsza.

Prócz pierwszego spotkania z przędzeniem roślin wciąż trwało dwojenie wełnianych singli, które zawsze w efekcie dawało śliczną przędzę.

Bardzo jestem dumna z Pań, które zechciały spróbować swoich umiejętności w tym rzemiośle.  Osiem różnych kobiet, które spotykały się na wspólnym przędzeniu w kręgu. Wyjątkowe.

I tak dobiegł końca nasz projekt. Spotkania przy kołowrotkach zawsze są spektakularne, zawsze przyciągają wzrok przechodzących osób, zaciekawiają, intrygują, skłaniają do zadawania pytań o historię, tradycję, rzemiosło.

Projekt: „Kto prząść dzisiaj umie – tradycję rozumie” dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.