niedziela, 18 września 2022

Warsztaty obróbki lnu w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

 

Wczoraj nasza Pracownia Rzemiosł Dawnych prowadzila warsztaty i pokazy dawnej obróbki lnu podczas "Pleciemy natura-lnie - wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa" w Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
A dokładniej to tym razem była Krystyna Masiukiewicz (dziękuję za wspólny wyjazd) która przędła & tkała oraz ja- międliłam & czesałam len
Naprawdę piękne miejsce, z ogrodem tematycznym, bajecznymi budynkami i ekspozycjami.
Dziękuję za zaproszenie, zawsze z przyjemnością odpowiadamy o roślinach włóknistych











wtorek, 6 września 2022

Warsztaty Prządka z Pojezierza Drawskiego- tworzenie wrzecion i nauka przędzenia- Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Za nami kolejne piękne warsztaty realizowane dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


 

Trzy dni nauki przędzenia skutkują nie tylko tym, że nauczycielka - Aleksandra Olszewska, "wypuściła" w świat wspaniałe prządki,  ale również tym, że zatrzymaliśmy się na chwilę nad tym, że dziedzictwo kulturowe stanowi wyjątkową wartość.

Dawne umiejętności, zawody, rzemiosła, zwyczaje- ta część dziedzictwa kulturowego zanika równie szybko, jak niszczeją stare zabytki architektury.































Pielęgnujmy to póki można.

Tak więc robimy:) Dlatego właśnie od 30 sierpnia do 1 września odbyły się warsztaty przędzenia i tworzenia wrzecion. Uczestniczki nauczyły się prząść na kołowrotkach, stworzyły własne wrzeciona (jako podstawowe, dawne narzędzie do przędzenia), zapoznały się z tradycyjnymi narzędziami do obróbki włókien.

Jak zawsze było rewelacyjnie, a dzięki NID mieliśmy bogaty program, doskonałe materiały do pracy, wyżywienie, kampingowanie. Wolontariusze pomagali, uczestniczki przędły w pięknej starej wsi - czego chcieć więcej.

Zapraszamy w przyszłym roku.

 


Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.

Warsztaty Tradycje Papiernicze - tradycyjne papiernictwo- Program Wspólnie dla Dziedzictwa

 

Co w naszej Pracowni Rzemiosł Dawnych słychać?


Kilka dni temu rozpoczęły się i niestety też,po zaledwie trzech dniach,  zakończyły warsztaty z tradycyjnego papiernictwa.

Prowadziła je Alicja Cykalewicz-Tymbarska ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Młyn Papiernia  i Aleksandra Olszewska (przygotowanie pokrzyw do papieru)

Były idealne- i warsztaty i arkusze papieru, które powstały.

Celem było stworzenie papieru od początku, od rośliny, w pierwszej kolejności poszliśmy więc zbierać pokrzywy:) Trochę to trwało, ale dziedzictwo wraz z jego tajnikami to sprawa której czas należy poświęcić.

Przygotowanie pulpy z pokrzyw, pulpy z konopi, z lnu, z różnych innych roślin, które znaleźliśmy, a potem wszystkie te wspaniałe dodatki- to sprawiło, że warsztaty były naprawdę twórcze.

Powstały piękne arkusze, ale przede wszystkim powstały umiejętności, powstały relacje międzyludzkie oparte o dziedzictwo kulturowe, przekazaliśmy sporo wiedzy, która musi być przekazywana wraz z działaniami.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa”.